Skip to content

18 Woodhull AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1966

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Mar 2, 2001

Property Information

Block153.16
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,584
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,000
39%
Improvement Value:$323,200
61%
Total Assessment$534,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,680+1.9%
2024$14,410+5.6%
2023$13,645+1.6%
2022$13,426+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 5757, Page 236

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5224, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1966