Skip to content

22 Woodhull AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$511,000
Last Sale Date
Feb 7, 2023

Property Information

Block153.16
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,558
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,000
41%
Improvement Value:$305,600
59%
Total Assessment$516,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,488+1.9%
2024$14,222+5.6%
2023$13,467+1.6%
2022$13,250+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$511,000

To:

Sq Ft1,558DeedBook 20230, Page 10275

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 6056, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1960