Skip to content

281 Prospect AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Jan 28, 2017

Property Information

Block153.16
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,325
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,800
42%
Improvement Value:$282,200
58%
Total Assessment$487,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,576+1.9%
2024$10,382+5.6%
2023$9,831+1.6%
2022$9,673+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$227,000

To:

Sq Ft1,325DeedBook 20170, Page 20190

Property Built

Built

Year Built: 1960