Skip to content

22 Harrington TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block153.17
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,846
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,700
41%
Improvement Value:$308,800
59%
Total Assessment$523,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,272+1.9%
2024$14,010+5.6%
2023$13,267+1.6%
2022$13,053+3.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft1,846DeedBook 20250, Page 34458

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 20200, Page 91053Recorded9/18/2020

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 20161, Page 2929Recorded12/1/2016

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 6122, Page 815

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 5651, Page 348

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5259, Page 98

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5121, Page 626

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5002, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1959