Skip to content

1 Crystal AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 14, 2012

Property Information

Block153.17
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,087
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,900
35%
Improvement Value:$431,500
65%
Total Assessment$661,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,661+1.9%
2024$16,355+5.6%
2023$15,487+1.6%
2022$15,238+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,087DeedBook 12362, Page 1025

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 12283, Page 7713

Property Built

Built

Year Built: 1958