Skip to content

8 Harrington TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 17, 2002

Property Information

Block153.17
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,020
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
40%
Improvement Value:$341,200
60%
Total Assessment$566,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,530+1.9%
2024$14,263+5.6%
2023$13,506+1.6%
2022$13,289+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,020DeedBook 5926, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1961