Skip to content

16 Harrington TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block153.17
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,875
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
34%
Improvement Value:$437,100
66%
Total Assessment$662,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,349+1.9%
2024$15,068+5.6%
2023$14,268+1.6%
2022$14,039+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,875DeedBook 20180, Page 51117

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12247, Page 9986

Property Built

Built

Year Built: 1960