Skip to content

20 Crystal AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Jul 13, 1995

Property Information

Block153.18
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,688
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,500
39%
Improvement Value:$319,100
61%
Total Assessment$526,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,944+1.9%
2024$13,688+5.6%
2023$12,962+1.6%
2022$12,753+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

To:

Sq Ft1,688DeedBook 5375, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1930