Skip to content

2b Crystal AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2023

Property Information

Block153.18
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,625
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
39%
Improvement Value:$307,800
61%
Total Assessment$502,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,080+1.9%
2024$13,822+5.6%
2023$13,088+1.6%
2022$12,878+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5465, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 1953