Skip to content

2 Crystal AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block153.18
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,596
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
40%
Improvement Value:$327,700
60%
Total Assessment$545,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,680+1.9%
2024$14,410+5.6%
2023$13,645+1.6%
2022$13,426+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 20150, Page 69233

Property Sale

Sale
$211,850

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 12545, Page 9856Recorded3/30/2015

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6071, Page 711

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 5698, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1954