Skip to content

54 Crystal AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1945

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Jun 3, 2014

Property Information

Block153.19
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0084

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,988
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
37%
Improvement Value:$399,900
63%
Total Assessment$634,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,143+1.9%
2024$16,829+5.6%
2023$15,936+1.6%
2022$15,679+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$401,000

To:

Sq Ft1,974DeedBook 12499, Page 5802

Property Sale

Sale
$467,000
DeedBook 6243, Page 449

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6103, Page 849

Property Sale

Sale
$207,100
DeedBook 5739, Page 294

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5659, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1945