Skip to content

5 Conforti AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Date
Jul 29, 2024

Property Information

Block154.01
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0082

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-5
Sq Footage2,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,400
35%
Improvement Value:$404,900
65%
Total Assessment$624,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,820+1.9%
2024$14,548+5.6%
2023$13,776+1.6%
2022$13,555+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954