Skip to content

612 Eagle Rock AvenueWest Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 15, 1999

Property Information

Block154.02
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0082

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings0
ZoningB-2
Sq Footage5,997
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$436,000
21%
Improvement Value:$1,639,000
79%
Total Assessment$2,075,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,437+1.9%
2024$41,658+5.6%
2023$39,447+1.6%
2022$38,813+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft5,997DeedBook 5641, Page 854

Property Sale

SaleMulti
$340,700
DeedBook 4843, Page 117