Skip to content

35 Conforti AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Oct 31, 2017

Property Information

Block154.03
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0082

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,968
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,500
40%
Improvement Value:$353,500
60%
Total Assessment$590,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,881+1.9%
2024$14,608+5.6%
2023$13,833+1.6%
2022$13,610+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000

To:

Sq Ft1,968DeedBook 20170, Page 97198

Property Built

Built

Year Built: 1963