Skip to content

15 Conforti AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Dec 21, 2018

Property Information

Block154.03
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0082

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,100
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,900
38%
Improvement Value:$358,000
62%
Total Assessment$579,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,223+1.9%
2024$14,944+5.6%
2023$14,151+1.6%
2022$13,923+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft2,100DeedBook 20190, Page 78

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 12460, Page 4926Recorded10/1/2013

Property Sale

Sale
$163,500
DeedBook 5435, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1963