Skip to content

26 Conforti AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1964

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
May 8, 2018

Property Information

Block154.04
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0082

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,634
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
37%
Improvement Value:$377,700
63%
Total Assessment$602,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,052+1.9%
2024$13,794+5.6%
2023$13,062+1.6%
2022$12,852+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft1,968DeedBook 20180, Page 44820

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 20171, Page 2733Recorded11/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1964