Skip to content

11 Barry DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Jun 26, 2003

Property Information

Block154.04
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0082

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,855
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,900
42%
Improvement Value:$316,500
58%
Total Assessment$545,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,806+1.9%
2024$14,534+5.6%
2023$13,763+1.6%
2022$13,542+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000

To:

Sq Ft1,855DeedBook 5996, Page 279

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5870, Page 91

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5011, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1958