Skip to content

14 Conforti AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1964

Last Sale Price
$431,000
Last Sale Date
Jun 15, 2005

Property Information

Block154.04
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0082

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,582
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
28%
Improvement Value:$578,500
72%
Total Assessment$803,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,635+1.9%
2024$21,238+54.4%
2023$13,754+1.6%
2022$13,533+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$431,000

To:

Sq Ft3,582DeedBook 6210, Page 91

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5078, Page 292

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4833, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1964