Skip to content

7 Holmes StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Apr 6, 1998

Property Information

Block154.05
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,188
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$199,900
44%
Improvement Value:$253,300
56%
Total Assessment$453,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,715+1.9%
2024$11,500+5.6%
2023$10,889+1.6%
2022$10,714+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 5537, Page 228

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5009, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1953