Skip to content

9 Holmes StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 19, 2017

Property Information

Block154.05
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage792
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,700
50%
Improvement Value:$196,700
50%
Total Assessment$393,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,043+1.9%
2024$9,858+5.6%
2023$9,335+1.6%
2022$9,185+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 20160, Page 47246Recorded6/8/2016

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 12521, Page 8651Recorded10/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950