Skip to content

22 Barry DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$392,500
Last Sale Date
Mar 25, 2025

Property Information

Block154.05
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,504
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,600
50%
Improvement Value:$222,900
50%
Total Assessment$443,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,764+1.9%
2024$12,530+5.6%
2023$11,865+1.6%
2022$11,674+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$392,500

To:

Sq Ft1,504DeedBook 20250, Page 20764

Property Built

Built

Year Built: 1955