Skip to content

20 Barry DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block154.05
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,952
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,400
40%
Improvement Value:$328,400
60%
Total Assessment$550,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,759+1.9%
2024$14,488+5.6%
2023$13,719+1.6%
2022$13,499+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$157,500

To:

Sq Ft1,952DeedBook 5486, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1954