Skip to content

18 Barry DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block154.05
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,840
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$224,200
39%
Improvement Value:$350,700
61%
Total Assessment$574,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,844+1.9%
2024$14,571+5.6%
2023$13,798+1.6%
2022$13,576+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5548, Page 930

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 4938, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1953