Skip to content

516 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Feb 11, 2021

Property Information

Block154.06
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0082

Building Details

Building Class10
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,876
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$351,000
54%
Improvement Value:$304,000
46%
Total Assessment$655,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,565+1.9%
2024$17,243+5.6%
2023$16,328+1.6%
2022$16,065+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft2,876DeedBook 20210, Page 34581

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 4933, Page 947