Skip to content

15 Beasley StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block154.06
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0082

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,054
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,100
46%
Improvement Value:$219,000
54%
Total Assessment$404,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,942+1.9%
2024$10,741+5.6%
2023$10,171+1.6%
2022$10,007+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5556, Page 641

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 5325, Page 389

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5188, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1940