Skip to content

15 Marshall StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Oct 25, 1996

Property Information

Block154.07
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,044
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
48%
Improvement Value:$205,700
52%
Total Assessment$395,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,398+1.9%
2024$10,208+5.6%
2023$9,666+1.6%
2022$9,510+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000

To:

Sq Ft1,044DeedBook 5445, Page 211

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5113, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1954