Skip to content

13 Marshall StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 23, 2018

Property Information

Block154.07
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
42%
Improvement Value:$266,000
58%
Total Assessment$456,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,998+1.9%
2024$10,796+5.6%
2023$10,223+1.6%
2022$10,059+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 20180, Page 70428

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5582, Page 879

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5285, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1954