Skip to content

5 Marshall StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Apr 20, 2001

Property Information

Block154.07
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
48%
Improvement Value:$207,200
52%
Total Assessment$397,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,754+1.9%
2024$10,557+5.6%
2023$9,997+1.6%
2022$9,836+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$193,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 5764, Page 54

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5623, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1954