Skip to content

3 Marshall StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 14, 2006

Property Information

Block154.07
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
42%
Improvement Value:$258,300
58%
Total Assessment$448,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,274+1.9%
2024$11,067+5.6%
2023$10,480+1.6%
2022$10,312+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6315, Page 639

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5671, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1954