Skip to content

47 Phyllis RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Dec 11, 2008

Property Information

Block154.09
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,356
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,000
47%
Improvement Value:$229,400
53%
Total Assessment$432,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,038+1.9%
2024$11,817+5.6%
2023$11,190+1.6%
2022$11,010+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$307,500

To:

Sq Ft1,356DeedBook 12170, Page 9609

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5637, Page 328

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5136, Page 320

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 4893, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1953