Skip to content

12 Marshall StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 7, 2004

Property Information

Block154.09
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,188
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
46%
Improvement Value:$222,900
54%
Total Assessment$412,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,848+1.9%
2024$10,649+5.6%
2023$10,084+1.6%
2022$9,922+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 6091, Page 375

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5705, Page 785

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5395, Page 476

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4982, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1953