Skip to content

59 Phyllis RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block154.09
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,188
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
45%
Improvement Value:$230,300
55%
Total Assessment$420,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,398+1.9%
2024$10,208+5.6%
2023$9,666+1.6%
2022$9,510+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 6332, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1953