Skip to content

57 Phyllis RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 24, 2014

Property Information

Block154.09
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0083

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,188
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
45%
Improvement Value:$229,900
55%
Total Assessment$419,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,595+1.9%
2024$10,401+5.6%
2023$9,849+1.6%
2022$9,690+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 12508, Page 957

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 6127, Page 945

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5856, Page 686

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5709, Page 205

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5493, Page 109

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5343, Page 490

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 4855, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1953