Skip to content

6 Marcy PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2010

Property Information

Block154.10
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0086

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,989
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,900
33%
Improvement Value:$450,600
67%
Total Assessment$672,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,324+1.9%
2024$16,024+5.6%
2023$15,174+1.6%
2022$14,930+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$407,000
DeedBook 6091, Page 329

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5638, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1957