Skip to content

11 Dockery DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Oct 21, 2016

Property Information

Block154.10
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0086

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,266
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,100
43%
Improvement Value:$291,000
57%
Total Assessment$512,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,373+1.9%
2024$13,127+5.6%
2023$12,431+1.6%
2022$12,231+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000

To:

Sq Ft1,266DeedBook 20161, Page 5539

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 5318, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1956