Skip to content

30 Suburban DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 20, 2022

Property Information

Block154.14
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0086

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,718
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,600
30%
Improvement Value:$521,600
70%
Total Assessment$742,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,614+1.9%
2024$14,346+7.6%
2023$13,334+1.7%
2022$13,116+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,718DeedBook 20220, Page 75072

Property Built

Built

Year Built: 1958