Skip to content

84 Crystal AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block154.17
Lot126
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0086

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,332
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$233,400
30%
Improvement Value:$551,300
70%
Total Assessment$784,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,485+1.9%
2024$19,128+5.6%
2023$18,113+1.6%
2022$17,821+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft3,332DeedBook 20230, Page 71163

Property Sale

Sale
$417,000
DeedBook 6012, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1960