Skip to content

8 Dockery DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
Oct 25, 1999

Property Information

Block154.17
Lot139
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0086

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,266
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,900
46%
Improvement Value:$281,900
54%
Total Assessment$517,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,907+1.9%
2024$13,651+5.6%
2023$12,927+1.6%
2022$12,719+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$207,500

To:

Sq Ft1,266DeedBook 5661, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1958