Skip to content

23 Suburban DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block154.17
Lot141
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0086

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,786
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,800
40%
Improvement Value:$345,600
60%
Total Assessment$577,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,441+1.9%
2024$14,176+5.6%
2023$13,423+1.6%
2022$13,208+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956