Skip to content

2a Hooper AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1928
Other Exempt

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 27, 2017

Property Information

Block154.20
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0086

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,784
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
36%
Improvement Value:$344,900
64%
Total Assessment$534,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$11,898+2.5%
2018$11,612+1.9%
2017$11,394+2.0%
2016$11,170+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,784DeedBook 20170, Page 10404

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5595, Page 91

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5343, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1928