Skip to content

19 Hooper AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 4, 2025

Property Information

Block154.21
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0086

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,454
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
28%
Improvement Value:$490,000
72%
Total Assessment$680,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,359+1.9%
2024$15,077+5.6%
2023$14,277+1.6%
2022$14,047+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 20250, Page 20254

Property Built

Built

Year Built: 1951