Skip to content

77 Carteret StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block154.21
Lot243
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0086

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,266
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,600
27%
Improvement Value:$594,600
73%
Total Assessment$815,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,055+1.9%
2024$26,558+6.1%
2023$25,040+1.6%
2022$24,637+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft3,696DeedBook 20170, Page 59023

Property Built

Built

Year Built: 1958