Skip to content

81 Carteret StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
May 18, 2019

Property Information

Block154.21
Lot245
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0086

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,266
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,600
42%
Improvement Value:$302,600
58%
Total Assessment$523,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,434+1.9%
2024$13,187+5.6%
2023$12,487+1.6%
2022$12,287+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,266DeedBook 20190, Page 73624

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,266DeedBook 20170, Page 95377Recorded10/30/2017

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12393, Page 8830

Property Built

Built

Year Built: 1958