Skip to content

6 Wessman DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Price
$666,000
Last Sale Date
Nov 2, 2024

Property Information

Block154.21
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0086

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,642
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,000
38%
Improvement Value:$364,800
62%
Total Assessment$583,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,167+1.9%
2024$14,888+5.6%
2023$14,098+1.6%
2022$13,872+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$666,000

To:

DeedBook 20240, Page 72966

Property Sale

Sale
$235,000

To:

DeedBook 5015, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1962