Skip to content

25 Wessman DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Jun 4, 2009

Property Information

Block154.21
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0086

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,996
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,300
41%
Improvement Value:$336,800
59%
Total Assessment$571,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,682+1.9%
2024$15,394+5.6%
2023$14,577+1.6%
2022$14,343+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000

To:

Sq Ft1,996DeedBook 12214, Page 6196

Property Built

Built

Year Built: 1962