Skip to content

7 Wessman DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block154.21
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0086

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,446
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,200
34%
Improvement Value:$452,300
66%
Total Assessment$681,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,122+1.9%
2024$17,790+5.6%
2023$16,846+1.6%
2022$16,575+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft2,446DeedBook 20250, Page 76562

Property Built

Built

Year Built: 1962