Skip to content

88 Conforti AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 3, 2017

Property Information

Block154.27
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0086

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,540
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,800
42%
Improvement Value:$306,500
58%
Total Assessment$524,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,502+1.9%
2024$14,235+5.6%
2023$13,480+1.6%
2022$13,263+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,540DeedBook 20180, Page 9582

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 20150, Page 99637Recorded12/28/2015

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 12546, Page 1380Recorded3/31/2015

Property Built

Built

Year Built: 1961