Skip to content

77 Crystal AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$682,000
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block154.27
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0086

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,540
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
39%
Improvement Value:$352,600
61%
Total Assessment$577,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,563+1.9%
2024$14,295+5.6%
2023$13,537+1.6%
2022$13,319+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$682,000

To:

Sq Ft1,540DeedBook 20230, Page 65138

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,540DeedBook 20191, Page 12777Recorded11/27/2019

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,540DeedBook 20190, Page 71827Recorded8/1/2019

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5488, Page 471

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 5097, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1961