Skip to content

52 Carteret StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jan 8, 1986

Property Information

Block154.29
Lot106
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0086

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,989
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
35%
Improvement Value:$352,900
65%
Total Assessment$542,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,792+1.9%
2024$12,557+5.6%
2023$11,891+1.6%
2022$11,700+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,989DeedBook 4905, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1956