Skip to content

105 Conforti AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1956

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 23, 2008

Property Information

Block154.29
Lot110
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0086

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,266
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,600
42%
Improvement Value:$307,700
58%
Total Assessment$526,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,595+1.9%
2024$12,364+5.6%
2023$11,708+1.6%
2022$11,520+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,266DeedBook 12160, Page 2977

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5372, Page 386

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4933, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1956